reklama
2 listopad 2023

Cmentarz przy ruinach cerkwi św. Paraskewy w Kniaziach

zdjęcie: Cmentarz przy ruinach cerkwi św. Paraskewy w Kniaziach / pixabay/287097
Około 30 nagrobków w formie krzyży zachowało się na cmentarzu przy ruinach cerkwi w Kniaziach (Lubelskie), która zagrała w filmie "Zimna wojna" w reż. Pawła Pawlikowskiego. O dawnych mieszkańcach tych okolic stara się przypominać lokalne stowarzyszenie.
REKLAMA

W rozmowie z PAP Robert Gmiterek z Lubyckiego Stowarzyszenia Regionalnego, redaktor naczelny kwartalnika "Przestrzeń Pogranicza" i pisarz, przypomniał, że początki osadnictwa wołoskiego sięgają 1422 roku, kiedy to kniaziowie lubyccy osiedlili się na terenach Lubyczy i okolicznych przysiółkach, gdzie dostali na własność ziemie. Z czasem rozrodzili się i w pierwszej połowie XX wieku mogło mieszkać w Kniaziach i okolicznych przysiółkach około 3 tys. potomków pierwszych kniaziów.

"Kniaziowie byli unikatową warstwą społeczną - między szlachtą a chłopami. Była to enklawa wolnych ludzi w II Rzeczpospolitej. To swoisty ewenement, bo nie można ich nazwać chłopami ze względu na to, że nie odrabiali pańszczyzny. Mieli swoje ziemie, o które trwały nieustannie procesy ze starostami, którzy chcieli je przejąć. Kniaziowie wszystkie procesy wygrywali, bo każdy król potwierdzał ich przywileje. Płacili podatki tylko do królewskiego skarbca i w razie wojny wystawiali reprezentację wojskową" – wyjaśnił.

W latach 1798-1806 kniaziowie lubyccy ufundowali cerkiew greckokatolicką św. Paraskewy w Kniaziach. Jak podkreślił Robert Gmiterek, była to pierwsza murowana cerkiew na Roztoczu Wschodnim, cerkiew fundacji prywatnej, na którą złożyli się co zamożniejsi kniaziowie lubyccy.

"W XX wieku kniaziowie w większości utożsamiali się z narodowością ukraińską, choć mówili po polsku i ukraińsku, stąd napisy na nagrobkach na cmentarzu w Kniaziach są w obu tych językach. Najstarszy nagrobek datowany jest na 1828 rok. Z inskrypcji wynika, że +Tu spoczywa Mikołaj Kondratowicz, kniaź lubycki+. Ostatnie pochówki pochodzą z końca XIX wieku, następnie założony został nowy cmentarz, po drugiej stronie drogi" – przekazał.

Odnosząc się do charakterystycznych nagrobków, podkreślił, że to tzw. kamieniarka bruśnieńska, endemiczna i unikatowa, wyrosła z kultury chłopskiej, którą pielęgnowali kamieniarze w ogromnej większości pochodzący z Brusna Starego. "Na cmentarzu przy ruinach cerkwi w Kniaziach znajdziemy około 30 nagrobków w formie krzyży. Trzeba pamiętać, że wraz z upływem czasu kamień zapada się pod ziemię, dlatego szacujemy, że drugie tyle kamiennych nagrobków może się jeszcze na nim znajdować, a do tego wiele pochówków znaczyły drewniane krzyże i tych nie jesteśmy w stanie zliczyć" – przypuszcza Robert Gmiterek.

Ostatni mieszkańcy Kniaziów zostali wysiedleni z tych terenów przez Sowietów lub w czasie Akcji "Wisła". Do dzisiaj żyją tu pojedynczy potomkowie. "Głównie jednak rozjechali się po świecie i po Polsce. Czasem w okresie listopadowym widuję znicze na którymś z nagrobków, co by oznaczało, że nieliczni tu przyjeżdżają odwiedzić groby bliskich" – powiedział Robert Gmiterek.

"Czas zaciera historię kniaziów, ale jako lokalne stowarzyszenie staramy się przywracać o nich pamięć, na przykład poprzez akcje porządkowania cmentarza i grobów razem z wolontariuszami" – dodał.

Odnosząc się do cerkwi przypomniał, że została uszkodzona w 1941 roku, gdy Niemcy uderzyli na Związek Radziecki. "Potem stopniowo obiekt niszczał, kopuła zapadła się do środka. Aby dojść do cerkwi i stanąć pod gołym niebem pod dawną kopułą, trzeba najpierw przejść przez cmentarz" – opisał.

Swoisty renesans ruiny cerkwi w Kniaziach przeżywały w 2019 roku, kiedy po obejrzeniu "Zimnej wojny" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego zaczęli ją odwiedzać częściej turyści. "Cerkiew zagrała w filmie w dwóch kluczowych scenach. Od tego czasu jednak dalej sobie spokojnie niszczeje" – zwrócił uwagę Robert Gmiterek.(PAP)

autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Nałęczów
13°C
wschód słońca: 06:23
zachód słońca: 16:06
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Nałęczowie

kiedy
2025-02-09 15:00
miejsce
Nałęczowski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany