Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
Dzisiaj przypada corocznie obchodzone święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ (rezolucja 423 (V) z 1950 roku) w rocznicę podpisania Powszechnej deklaracji praw człowieka w 1948 roku.
REKLAMA
Co to Prawa Człowieka?
Prawa człowieka to podstawowe normy przysługujące każdemu z nas wynikające z samego faktu bycia człowiekiem np.: prawo do życia, wolność słowa, zrzeszania się, czy prawo do edukacji.Prawa człowieka mają charakter: powszechny (są takie same dla każdego człowieka niezależnie od wyznawanych wartości, poglądów czy religii); przyrodzony (istnieją niezależnie od woli władzy czy przepisów prawa, państwo jedynie tworzy system ich ochrony); niezbywalny (żadna władza nie może nam ich odebrać, nie można się ich zrzec); nienaruszalny (istnieją niezależnie od władzy i nie mogą być przez nią dowolnie regulowane); naturalny (posiadamy je z racji godności osobowej, człowieczeństwa, a nie z powodu czyjejś decyzji czy nadania); niepodzielny (wszystkie stanowią integralną i współzależną całość).
https://amnesty.org.pl/co-robimy/prawa-czlowieka/
Bądź świadomy
Ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych święto, które jest dziś obchodzone wypada w rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka 10 grudnia 1948 r. Dokument ten jest fundamentem współczesnego systemu międzynarodowej ochrony praw człowieka.Temat przewodni tegorocznych obchodów, którym jest równość, nawiązuje do artykułu 1. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – „Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem godności i praw”.
Prawa człowieka są ważne, ponieważ wyznaczają granice, w ramach których państwa i rządy muszą działać, zapewniając swoim obywatelom podstawowe prawa i wolności. Prawa człowieka są również ważne dla jednostek, ponieważ chronią je przed niesprawiedliwymi i nieludzkimi traktowaniami ze strony państwa lub innych osób.
Zwróć uwagę
Człowiek i jego prawa to bardzo ważny temat. Prawa człowieka są uniwersalne, co oznacza, że dotyczą wszystkich ludzi na całym świecie bez względu na ich pochodzenie, rasę, płeć, wyznanie czy też inne cechy. Świadomość przestrzegania praw człowieka oznacza zrozumienie i uwzględnianie ich w swoim codziennym postępowaniu.PRZECZYTAJ JESZCZE