Najstarsze Koty na świecie!
fot. https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Cats_%28musical% 29#/media/File:Cats_Logo.svg
Jeden z najsłynniejszych musicali Andrew Lloyda Webbera to "Koty". Gdy został stworzony na początku lat 80., był zupełnie nowatorski i wywoływał wiele emocji oraz kontrowersji. Dzisiaj obchodzi swoje 42 urodziny!
REKLAMA
Pomysł
Andrew Lloyd Webber miał fascynację książką "Old Possum's Book of Practical Cats" już od dzieciństwa, a pierwszy pomysł na przeniesienie jej na scenę pojawił się w jego głowie w 1972 roku. Kompozytor rozpoczął prace nad projektem dopiero w 1977 roku, kiedy to skomponował kilka utworów i zagrał je na fortepianie dla swoich przyjaciół. Jednak Webber zajął się wtedy innym przedsięwzięciem, które nie odniosło sukcesu. Dopiero na początku 1980 roku wrócił do koncepcji i zaczął myśleć o stworzeniu recitalu telewizyjnego opartego na "Kotach" Eliota. W ten sposób powstała wstępna wersja przedstawienia o nazwie "Practical Cats", którą Webber zaprezentował na koncercie w swojej prywatnej posiadłości w Sydmonton 12 lipca 1980 roku. W trzyosobowej obsadzie Webber sam zagrał na fortepianie, a na pokazie obecna była wdowa po T.S. Eliocie - Valerie. Pozytywnie odniosła się do projektu i udostępniła Webberowi trzy nieopublikowane wcześniej wiersze Eliota, w tym "Grizabellę: the Glamour Cat". Na tym etapie Webber spotkał się z Trevorem Nunnem, dyrektorem artystycznym Royal Shakespeare Company, i zaczął kształtować koncepcję przekształcenia recitalu w musical.Prapremiera światowa musicalu miała miejsce 11 maja 1981 r. w New London Theatre w Londynie, podczas której Sarah Brightman zadebiutowała na scenie w roli Jemimy (w polskiej produkcji to odpowiednik Promyczka), a prapremiera polska odbyła się dopiero 10 stycznia 2004 r. w Teatrze Muzycznym ROMA w Warszawie. W 1983 r. "Koty" otrzymały siedem nagród Tony Awards, w tym nagrodę za najlepszy musical.
Fabuła "Kotów" nie wyróżnia się niczym szczególnym - koty spotykają się na corocznym balu, każdy z nich opowiada o sobie, a na końcu najstarszy kocur wybiera szczęśliwca, który zostaje zaproszony do Kociego Nieba. Jednak to nie treść musicalu przyciąga tłumy widzów. Sekret jego popularności tkwi w charakteryzacji - aktorzy występują w kostiumach kotów, a choreografia kładzie nacisk na naśladowanie kocich ruchów i kociej anatomii. Stroje początkowo były dość umowne, ale z biegiem czasu stały się bardziej realistyczne i przypominające kocie ciało (kunszt kociej charakteryzacji można zobaczyć m.in. na londyńskim nagraniu DVD, a także... czeskiej wersji "Kotów"). To właśnie "kotowatość" jest największym atutem musicalu.
Jest to spektakl najdłużej wystawiany ze wszystkich musicali. W samym tylko New London Theatre zagrano go bagatela 9000 razy.
Koty wystawiano w ponad 20 krajach w prawie trzystu miastach. Powstało ponad 10 wersji językowych. Pierwszą nieanglojęzyczną adaptacją była wersja wiedeńska przedstawienia mająca premierę 24 września 1983 r. w Theater an der Wien. Łącznie globalnie Cats zarobiły 3 miliardy dolarów. Obejrzało je ponad 50 milionów widzów (z tego 8 milionów w samym Londynie).
PRZECZYTAJ JESZCZE