Słowa mogą być jak promienie Roentgena - jeśli używać ich właściwie, przenikną wszystko
Logopedia skupia się na procesie kształtowania właściwej mowy w okresie jej rozwoju oraz doskonaleniu jej w późniejszym czasie (logopedia ogólna) oraz na usuwaniu wad i zaburzeń mowy (logopedia specjalna).
Historia
Europejski Dzień Logopedy obchodzony jest w krajach Unii Europejskiej od 2004 roku. Pomysłodawcą wydarzenia była organizacja CPLOL (Komitet Łącznikowy Terapeutów Mowy/Logopedów), zrzeszająca terapeutów i logopedów językowych z całej Europy. W Polsce święto obchodzone jest od 2007 roku. Z inicjatywy Polskiego Związku Logopedów w tym dniu prowadzona jest ogólnopolska akcja „Dzień Bezpłatnych Diagnoz Logopedycznych". Adresatami akcji są rodzice niemowląt, dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, których rozwój i komunikacja budzą niepokój. Święto ma na celu zmobilizowanie opiekunów, by nie zwlekali z wizytą u specjalisty z dzieckiem, które ma problem z mówieniem.
Celem obchodów święta jest podkreślenie roli i znaczenia zawodu logopedy oraz zachęcenie rodziców do niezwłocznego skonsultowania się z specjalistą, jeśli ich dziecko ma problemy z mówieniem. W takim przypadku interwencja logopedy jest niezbędna do wspierania właściwego i poprawnego rozwoju mowy dziecka. Dlatego też uświadamianie rodziców o korzyściach wynikających z konsultacji, diagnozy i terapii logopedycznej jest niezwykle ważne.
Podczas tego święta, w wielu placówkach odbywają się różne działania profilaktyczne, takie jak badania przesiewowe dzieci lub bezpłatne pełne badania logopedyczne.