Tragiczny pożar stał się początkiem tradycji
Mowa o Święcie Ogniowym obchodzonym dorocznie 11 maja w Żorach dla przypomnienia tragicznego pożaru z 1702 r., który strawił sporą część miasta.
REKLAMA
Co dokładnie się wydarzyło?
W centrum miasta 11 maja 1702 r. o godz. 23.30 wybuchł ogromny pożar, który szybko rozprzestrzenił się na całą zabudowę rynkową i pobliskie domy, powodując olbrzymie szkody. W wyniku katastrofy, niektórzy mieszkańcy stracili dorobek całego życia. W odpowiedzi na tę tragedię, solidarni żorzanie postanowili zorganizować błagalną procesję. Podczas pochodu, modlili się do Boga, prosząc o odwrócenie klęski pożaru od miasta. Obiecali również uczestniczyć corocznie w procesjach po ulicach miasta w tej intencji. W ten sposób narodziła się tradycja obchodów Święta Ogniowego.Czas wojny
Przed rokiem 1939, 11 maja był dniem wolnym od pracy, dniem, w którym dzieci nie chodziły do szkoły, a rolnicy nie pracowali na polu. Sklepy i instytucje publiczne były zamknięte. Rankiem odbywała się dziękczynna msza, po której następowała uroczysta procesja ulicami miasta. Na czele pochodu szły dzieci i młodzież, za nimi orkiestra miejska, a dalej rzemieślnicy ze sztandarami i chorągwiami. Proboszcz parafii niósł pod baldachimem monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Burmistrz i radni miasta, oraz przedstawiciele różnych służb miejskich - strażacy, policjanci, kupcy - podążali za duchownym. Tłum mieszkańców szedł na końcu. Po zakończeniu procesji, wracano do kościoła, gdzie uroczyście śpiewano hymn dziękczynny "Te Deum laudamus" (Ciebie, Boga, Wysławiamy). Po południu, w Żorach odbywały się różne festyny, m.in. w Dębinie oraz w strzelnicy na Kleszczówce.Podczas okupacji hitlerowskiej mieszkańcy miasta nie uczestniczyli w procesji obchodów Święta Ogniowego. Ze względu na liczne zniszczenia pobliskiego kościoła, zaniechano odbywania procesji na rynek aż do roku 1949.
Współcześnie
Od 1950 roku tradycja obchodów Święta Ogniowego została odtworzona dzięki wysiłkom ówczesnego proboszcza. Po uroczystej mszy wieczornej mieszkańcy miasta uczestniczą tłumnie w procesji wokół żorskiego rynku. Od 2013 roku organizowany jest również nocny bieg uliczny po centrum miasta na trasie o długości około 5 km.W 2009 roku, mieszkańcy Żor mieli okazję zobaczyć film dokumentalny Święto Ogniowe - 300 lat tradycji, którego inicjatorami byli Zbigniew Krówka oraz Grzegorz Granek ze Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych "Progres". Film powstał w dwóch wersjach - polskiej i angielskiej, a scenariusz napisał Rafał Cymorek, a muzykę specjalnie na tę okazję skomponował Mariusz Bogaczyk.
Tegoroczne obchody
Tegoroczne obchody rozpoczną się w czwartek, 11 maja o godz. 17.30. Tradycyjnie już zapoczątkuje je niezwykle elegancki i efektowny apel strażacki na żorskim Rynku. Po nim przejdziemy do kościoła pw. św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach, gdzie o godz. 19:30 odbędzie się uroczysta msza święta. Następnie tłumy mieszkańców i gości przejdą uliczkami starego miasta w procesji, a niezwykły klimat tego wydarzenia podkreślą setki płonących pochodni.O godz. 21.00 na żorskim rynku wystąpi jedna z największych gwiazd polskiej sceny muzycznej – Kasia Kowalska!
Wieczór zakończy się jubileuszowym 10. Żorskim Biegiem Ogniowym! Setki biegaczy ponownie przemierzą liczącą 5 km trasę, biegnącą uliczkami Starówki i rozświetloną pochodniami. Rozpoczęcie rywalizacji o godz. 22.30.
Muzeum Ognia w Żorach
W Muzeum Ognia można nieco poeksperymentować, na przykład zapalić znicz olimpijski, zagotować wodę w temperaturze pokojowej czy też napędzić silnik powietrzem. W sumie czeka tu na nas aż 85 ciekawych eksperymentów i doświadczeń. Muzeum jest również świetnie przygotowane na wizytę z dziećmi, tutaj mali odkrywcy mają okazję poznać kilka zasad bezpieczeństwa. Dowiedzą się również jak wezwać pomoc w razie potrzeby oraz czym ugasić ogień.PRZECZYTAJ JESZCZE