7 maj 2024

zdjęcie: Narkogang rozbity; akt oskarżenia za przemyt w workach z kredą 2 ton kokainy - w sądzie / fot. PAP
fot. PAP
Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciw 13 osobom w związku z działaniem w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem oraz międzynarodowym obrotem kokainą i opium. Zarzuty obejmują m.in. dostarczenie do Polski prawie 2 ton kokainy w workach z kredą.
REKLAMA

Pełniący obowiązki rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku Mariusz Marciniak poinformował PAP we wtorek, że śledczy z tej prokuratury skierowali do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia kończący śledztwo w sprawie działalności zorganizowanej międzynarodowej grupy przestępczej, zajmującej się od lutego 2016 r. do grudnia 2019 roku przemytem i międzynarodowym obrotem kokainą i opium.

"Grupa działała na terenie Gdyni, Poznania i innych miejsc w Polsce, a także na terenie Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Kolumbii, Gruzji, Iranu, Kanady, Azerbejdżanu i innych krajów. Dwunastu mężczyzn i jedna kobieta w wieku od 30 do 75 lat, zostali oskarżeni o popełnienie łącznie 79 przestępstw. Ośmioro spośród oskarżonych to Polacy, czterej to Kolumbijczycy, a jeden jest Irańczykiem" - dodał prokurator Marciniak.

Zarzuty obejmują import do Polski ponad 2 ton kokainy, eksport z Polski do Niemiec ponad 166 kg kokainy, a także przewiezienie z Holandii do Wielkiej Brytanii 40 kg opium oraz przywiezienie do Polski i wywiezienie do Kanady i Wielkiej Brytanii kolejnych 40 kg opium.

W Polsce zabezpieczono około 1800 kg kokainy. W wyniku międzynarodowej współpracy policji i Krajowej Administracji Skarbowej zabezpieczono w Niemczech niemal 20 kilogramów opium, a w Azerbejdżanie ponad 40 kilogramów opium.

Jak podaje prokuratura, 8 listopada 2019 r. do portu w Gdyni dotarł ładunek 40 ton substancji opisanej jako "Calcium Carbonate" (węglan wapnia). "To popularna, legalna substancja, potocznie określana, jako kreda (...). Z listu przewozowego wynikało, że nadawcą towaru jest spółka kolumbijska, z siedzibą w Apartado, a odbiorcą polska spółka, z siedzibą w Poznaniu. Towar był zapakowany w dwóch kontenerach, w 1600 workach, po 25 kg każdy – łącznie 40 ton. Portem wyjścia był port Santa Marta w Kolumbii, a portem wejścia port w Gdyni" - zrelacjonował prokurator Marciniak.

Podejrzenie funkcjonariuszy KAS i Centralnego Biura Śledczego Policji wzbudził import z Kolumbii do Polski zwykłej kredy, produkowanej w Polsce i w krajach sąsiednich, a także to, że po rozładunku statku kontenery zostały odstawione na skład celny i przez dłuższy czas nikt się po nie zgłosił. Dopiero pod koniec listopada 2019 r. kontenery zostały podjęte i przewiezione do niewielkiej miejscowości koło Poznania.

"Po odbiór towaru przyjechało z Niemiec do Polski 5 mężczyzn - czterech obywateli Kolumbii oraz obywatel Iranu przebywający w Niemczech. Od tego momentu policjanci CBŚP i funkcjonariusze KAS nie +spuszczali z nich oka+. Mężczyźni zamieszkali w wynajętej posesji na terenie woj. wielkopolskiego" - podał zespół prasowy CBŚP.

4 grudnia 2019 r. okazało się, że towar jest poddawany obróbce chemicznej w wynajętym budynku. Wówczas policjanci CBŚP zatrzymali dwóch Polaków, czterech Kolumbijczyków i Irańczyka. Przed rozpoczęciem czynności konieczna była wentylacja pomieszczeń przez strażaków ze względu na wysokie stężenie niebezpiecznych substancji chemicznych.

W budynku i na terenie nieruchomości funkcjonariusze CBŚP znaleźli około 10 kg sproszkowanej kokainy (83 proc. czystości) w tubie głośnikowej, substancje płynne, z których wyodrębniono około 16 kg kokainy (83 proc. czystości), i znaczne ilości odczynników chemicznych. Zabezpieczono również urządzenia i przedmioty, które w zestawie z substancjami chemicznymi stanowiły kompletną linię technologiczną do oczyszczania, suszenia, przetwarzania, formowania w bloki (brykietowanie), ważenia i pakowania chlorowodorku kokainy.

Z kolei w miejscu zamieszkania jednego z mężczyzn w Niemczech znaleziono dokumenty transportowe dotyczące towaru zarekwirowanego w Polsce.

Śledczy ustalili, że oskarżeni sprowadzili z Kolumbii do Polski ładunek węglanu wapnia, przy czym w 74 workach biegli ujawnili kokainę.

W toku śledztwa ustalono, że od lutego 2016 r. oskarżeni wytworzyli w Polsce 166 kg kokainy, wyodrębniając ją z mieszanin z innymi substancjami. Została wywieziona do Niemiec. Z kolei z Holandii do Wielkiej Brytanii przewieźli 40 kg opium, a do Polski przywieźli i potem wyeksportowali do Kanady i Wielkiej Brytanii kolejnych 40 kg opium.

Oskarżonym przedstawiono zarzuty przemytu znacznej ilości środków odurzających, międzynarodowego obrotu znaczną ilością środków odurzających, wytwarzania kokainy poprzez jej chemiczne wyodrębnianie z mieszaniny z węglanem wapnia i inne. Ośmiu oskarżonych odpowie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

W toku śledztwa wobec jedenastu osób zastosowano tymczasowe aresztowanie (pięć osób nadal przebywa w aresztach). Wobec pozostałych zastosowano poręczenia majątkowe, dozory policji i zakazy opuszczania kraju.

Za zarzucane oskarżonym czyny grozi do 20 lat więzienia. (PAP)

Autor: Krzysztof Wójcik

kszy/ jann/ wus/